Homemade pizza!

Today I did some meal prepping and I made pizza with sausage, banana and oregano. Last week I bought two pizza kits for 1.50€ per kit, a really good price considering how much food you get off of one pizza. I got 6 portions, but if I can’t handle myself around it, I might eat it in three meals instead of six.


The cost:

  • Pizza kit 1.50€
  • Grated cheese 50c
  • Banana 50c
  • Sausage (leftovers) 35c

Total cost: 2.85€

2.85/6 = 47.5 cents/portion, or 95 cents for 2 portions! Two portions equals 1/3 of the pizza.

A great deal if you ask me!


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s