Sausage sauce recipe 

A while ago I bought two falukorvs (a large type of Swedish sausage) on sale. I’ve had one and today I made a traditional sausage sauce of the other one.

The ingredients cost me about 2.75€ and provided me with 10 portions. That makes one portion 27.5 cents. Depending on what I serve the sauce with (pasta, rice or potatoes) my final cost will vary, but it shouldn’t be more than 50-60 cents in the end, per plate.
Ingredients 

400 gr Falukorv/sausage

3 onions 

4 carrots

2,5 dl (1 cup) of cream

2 cubes of meat stock 

100 gr tomato paste

2 tablespoons of mustard

0,5 dl soy sauce

3 dl water

Thickening

Salt, pepper

Butter to fry in
Instructions 

  1. Grate the carrots and chop the onions finely.
  2. Chop the sausage
  3. Heat up a large cast iron pot/casserole and fry the carrots and onions until they’re soft.
  4. Put in the sausage and fry off the liquid and give it some color. 
  5. Powder on the thickening and stir it into the sausage and vegetables.
  6. Put the rest of the ingredients and lower the heat to low. Stir well to make sure everything is well mixed.
  7. Salt and pepper to taste!
  8. Let the sauce simmer for at least 10 minutes.
  9. Cook rice, pasta or potatoes while the sauce is simmering.

Advertisements

What is a good price – X

So, I’m going to start writing a series here called: “What is a good price – X”, where I list things from shops and what price you should be paying for that item. Most things go on sale sooner or later and most shops have a sale cycle which they abide by, more or less at least. Usually it’s 6-8 weeks, but it depends on the store and your country. For example, here in Sweden the sales cycles are longer than, for example, in the USA. 
So, I’ll focus on one shop chain at the time, sometimes two if they have similar price settings. The blog posts will be updated continually, so check in once in a while to see if anything has changed. The first chain I’m going to start a “What is a good price – X” is ICA, a Swedish chain where I do most of my weekly shopping. When I move to London I’ll start with the British shop chains. The name for that post will therefore be: “What is a good price – ICA”.
If you’re living in the US, or any other country, and would like me to do the same thing with your chains, please contact me and we’ll set something up!

Today’s Christmas haul!

So this week my local ICA shop has some amazing deals on baking stuff, and so I had to take advantage with all the holidays coming up. 

  • 2x2kg flour 1.50€
  • 2x1kg butter 3€
  • 10 eggs 1€
  • Muffin forms 50c/pack
  • 4 tubes of toothpaste 4€ 
  • 2 bottles of shampoo 2€
  • 4 packs of freezer bags 2.50€

The butter, eggs and flour will come in handy when I start my Christmas baking next month!

How to save on holiday foods!

What you serve at your Christmas dinner depends on where you live, as well as when you celebrate it – on the 24th or the 25th of December. You might nog even celebrate Christmas, you might have Chanukka or some other holiday. But there will be food and it can often cost a lot of money to buy. How many of us doesn’t curse at the expenses of food during regular weeks? Imagine the costs during a major holiday. If you want to save, like I do, or can’t really afford the food – but still want to give your family a nice meal – then planning, coupons and the weekly ad will take you a long way. I’m going to give some general tips and then post some links to coupon sites.

I’m using Christmas as an example since I celebrate it, but the tips and tricks can be applied to any holiday.

 

Tips:

  • Like when you’re buying the holiday gifts, planning is everything. If you haven’t planned anything then you’re going to end up overspending, miscalculating dishes for the amount of people present, multiple and unnecessary trips to the shops.
  • Start planning any dinners/lunches where your extended family will attend at least 3-4 weeks in advance. Plan what dishes you will be serving, what the ingredients are and how much you need to make of each dish.
  • Remember to plan for the side dishes, condiments, snacks, sweets and drinks! It’s easy to remember mustard when you sit there at the dinner table and want some.
  • Lists are everything! Make lists of what you need to buy and group the ingredients after what type of food they are, for example:
    • Fruits
    • Vegetables
    • Condiments
    • Baking goods
    • Meats
  • When you make the lists, make sure to separate them buy shop chain as well! Sainsbury’s, Tesco, Aldi, Lidl, Tesco, Walmart, ICA, COOP, you name it!
  • Will anyone be staying be staying with you, other than your closest family (spouse and children)? They need food too!
  • Will it be a buffet, formal dinner or a regular meal? Each have their own advantage, but I’d recommend some type of buffet.
  • If you choose to have a buffet, first decide on what dishes you’re going to be serving or assign a dish to each guest (if you’re having them). If guests are bringing some of the dishes, you all save on food!
  • Shops usually start marketing their Christmas food at least 6 weeks before Christmas. Take advantage of this and start buying what you know you need. Some things we always have at Christmas, every single year, so why not buy them now and tick them off your list?
  • Always check the weekly ads in the shops closest to you! More often or not they have one or two Christmas foods on sale every week leading up to Christmas, make sure you buy them and always buy the full allowance. For example: you have a baked ham on your Christmas table and one week your shop allows you to buy 2 good sized hams for 10€. It’s one purchase per household. Buy those two hams, even if you know that you’ll only eat one. You can cook the other one too and have dinners and lunches for a rather long time after, if you freeze it.
  • Remember that manufacturers often put out a lot of coupons for their products during the holidays, since they want you to buy their products. Take a few coupons and save them. You should of course use some of them for the items that you need at the moment, if it gives you a good price, but after Christmas the shops often drops their prices to make room for new products. That means that you can score some incredible deals, and even freebies or money makers, if you took a couple of extra coupons when there were some.
  • If your shop allows overage – use it to buy the things that you can’t get coupons for
  • READ YOUR WEEKLY ADS LIKE IT’S THE BIBLE, PEOPLE!
  • Take a couple of hours to surf around for coupons and discounts and print as many coupons as you’re allowed.
  • Your shops usually have some kind of loyalty card. Make sure to sign up for that. That way you get instore coupons, deals and rebates. The instore coupons can be combined with a manufacturer’s coupon and make a product free, close to free or a money maker.

 

Links:

Coupons.com (US): https://www.coupons.com/

Grocery Coupon Network (US): https://www.grocerycouponnetwork.com/

Be frugal (US): http://www.befrugal.com/printable/restaurant/

Retail me not (US): https://www.retailmenot.com/coupons/fastfood

Coupon Mama (UK): https://couponmamauk.co.uk/

Money Saving Experts (UK): http://www.moneysavingexpert.com/deals/supermarket-coupons

Extreme Couponing (UK): http://www.extremecouponing.co.uk/

Extreme Couponing & Deals (UK): https://excoupuk.com/

Super Savvy me (UK): https://www.supersavvyme.co.uk/offers/coupon

Hot UK deals (UK): http://www.hotukdeals.com/groceries

Hip2Save (US): http://hip2save.com/

Southern Savers (US): http://www.southernsavers.com/

Deal shopping holiday gifts

The holiday season for me, and millions of other people, can be very stressful and puts a strain on a lot of peoples’ economy – unnecessarily. Whatever holiday you celebrate in December, gifts and good food are big parts of them. Studies show that we argue, fight and feel emotionally worse during the Christmas and Chanukka seasons, for loads of reasons. But, with good planning, and a few easy tips and tricks, you can avoid a lot of tears and sleepless nights. There are good and easy ways to save money and don’t go into debt or ruin to have a nice holiday.

First I’m going to discuss how to get nice gifts for you family and friends, tips & tricks and then put out some useful links to different discount websites, price comparing sites etc. I’ll get to food in my next blog post, since I suspect that this will be a rather long post.

img_1662

Gifts

For me, buying gifts is the most stressful of all! I celebrate Christmas and I’ve already started asking my friends and family what they want for Christmas, just so I won’t be stressed the week leading up to it. There are a million things to be done anyway and spreading out your shopping is a smart move. Let me give you a few tips that you can use:

  • Start planning NOW! Sit down with your spouse/girlfriend/boyfriend/children (if you have either one) and plan the holiday. Let you kids be part of the plans from an early age, they’ll love it!
  • Spread out you gift shopping – you don’t have to do everything at once. Do a few every week and always bring a list with you to cross check and cross off what you’ve bought. That way you won’t buy the same thing twice. The same thing goes for food.
  • WRITE lists of what everyone wants – you WON’T remember what your family and friends want.
  • Start asking the ones you plan on buying presents for what they want already, it pays to be early. Again, if you ask late then you’ll have to stress buy everything at once and that’s not good.
  • Order of the internet or try finding what you want on clearance. That saves huge amounts of money. Take some time to surf around and compare prices at different websites. Also, many websites give you free shipping if you order over a certain amount, so if you can – collect a few presents from the same site to get over that amount, providing that all the gifts are at a relatively good price.
    • There are more often than not codes for free shipping. Hunt one down!
  • DO NOT use the deal: “Buy now – pay in 3 months”. That costs extra money and could set you into debt. Only shop with money you have NOW, or don’t buy it.
  • If you have a stockpile at home, then you can make cheap gift baskets from that. Put together a basket and wrap it in a festive crepe paper and some beautiful satin bands, and give it away to relatives, recently married friends etc.
  • A gift basket from your stockpile can contain so many combinations, for example
    • Diapers, pacifiers, baby wipes, baby clothes that were on sale, laundry detergent, baby food and a little stuffed toy for the new parents, or parents-to-be.
    • Laundry detergent, washing up liquid, soap, shampoo, cleaning supplies etc. and other household items to the friend or relative who’s just bought a home or moved away to go to college and might be a little strapped for cash.
    • Pasta, marinara sauce, baked beans, tins, gift cards to food shops, travel sized shampoos and soap, coupons and other things to the person who’s just started studying at college or the university.
  • Set a budget and stick to it. Say: “This year our budget for presents is going to be X. How can I/we stick to it?”
  • Have savings account for holiday expenses just like you have one for vacation, emergencies and pension. Put a little sum in every week/month, depending on how often you get paid, and you’ll have a good start. This account can be used for other holidays as well and not just the ones in December. Just remember to always have money there!
  • Homemade food is always appreciated. If you have a garden full of various fruits, berries and vegetables, then do something with them and give away jams, juices, pickles etc.
  • Decide on how many gifts each person is going to have, for example: each of my children will have 4 each, my spouse 3, I’m getting 3 from myself and every other relative will get 1 gift each. That limits it somewhat.
  • I like to leave a gift for the mailman and the guys who empty my garbage every week. Usually I buy a couple of nice chocolate boxes, wrap them and write a card. Then I go out when I see them and wish them a happy holiday.
  • Hunt for coupons, rebates and discount codes. There are a million of them during the holidays.
  • Be aware that some shops actually mark up their prices a lot before the 25th of December and then dump them for the sales.

 

Useful links:

Pricerunner (UK): http://www.pricerunner.co.uk/

Pricerunner (US): http://www.pricegrabber.com/

Pricerunner (SWE): http://www.pricerunner.se/

Deal Extreme: http://www.dx.com/?Utm_rid=16341893&Utm_source=affiliate

Amazon (UK); https://www.amazon.co.uk/

Amazon (US): https://www.amazon.com/

Voucher codes (UK): https://www.vouchercodes.co.uk/

My Voucher Codes (UK): https://www.myvouchercodes.co.uk/

Missguided Voucher Codes (UK): https://www.vouchercodes.co.uk/missguided.co.uk

Official Coupon Code (US): https://www.officialcouponcode.com/

Voucher Cloud (US): https://www.vouchercloud.net/

Groupon (US): https://www.groupon.com/

Groupon (UK): https://www.groupon.co.uk/

Coupons (US): https://www.coupons.com/coupon-codes/

Ashley’s money saver (UK): https://ashleighmoneysaver.co.uk/coupon-detective/

Extreme Couponing (UK): http://www.extremecouponing.co.uk/

Supermarket Coupons (UK): http://www.moneysavingexpert.com/deals/supermarket-coupons

Got today’s haul at a bargain

I went to the shop to find coupons, not to shop, but then I found their 50% off shelves… at most I was going to buy some cheap meat that’s about to expire. I didn’t just buy crap, the things I actually bought I need.

Nothing was expired, every food thing is perfectly within date and edible.  This time I got:

  • 4 six packs of Pepsi Max
  • 4 packs of gel packs for the toilet
  • 2 bottles of organic apple cider
  • 2 small bottles of cloudy, organic apple juice
  • 2 taco kits
  • 2 Tetra Pak of organic sour milk 
  • 2 packs of cleaning cloths
  • 1 pack of garbage bags 
  • 2 chocolates protein puddings
  • 1 special gel pack for the toilet 

Total cost: 34€

Before rebates:  68€!

Homemade pizza!

Today I did some meal prepping and I made pizza with sausage, banana and oregano. Last week I bought two pizza kits for 1.50€ per kit, a really good price considering how much food you get off of one pizza. I got 6 portions, but if I can’t handle myself around it, I might eat it in three meals instead of six.


The cost:

  • Pizza kit 1.50€
  • Grated cheese 50c
  • Banana 50c
  • Sausage (leftovers) 35c

Total cost: 2.85€

2.85/6 = 47.5 cents/portion, or 95 cents for 2 portions! Two portions equals 1/3 of the pizza.

A great deal if you ask me!